לגימה בכשרות מהודרת: כל מה שחשוב לדעת על ברי מים לשבת 
אחת מהפריבילגיות אותן מציעה הקדמה הטכנולוגית לאדם המערבי היא כוס מים קרים ביום קיץ לוהט היישר ממיכל מיניבר אלקטרוני. מדי שנה נוספות מאות אלפי משפחות לקהילת מחזיקי המיניבר בישראל כאשר מתוכם עשרות אלפי קונים בוחרים במיניבר כשר לשבת בהתאם לאורח חייהם המושתת על יסודות ההלכה היהודית. מהם האיסורים ההלכתיים הכרוכים בשימוש בבר מים רגיל בשבת? מהו תפקיד הכרטיס האלקטרוני בבר מים לשבת ואיך נמנע אבנית בבר המים? כאן בכתבה: מענה מקיף ותשובות המומחים.
בר מים לשבת - עונג שבת אמיתי
פופולריות השימוש בברי המים בישראל הציבה בפני חברות ברי המים אתגר: מציאת פתרונות הלכתיים לשימוש בבר מים בשבת. אין ספק כי משפחות שהתרגלו לכוס שתיה חמה/קרה בכל עת בלי להרתיח את הקומקום ובלי להמתין עד לקירור המים במקרר - תרצינה להנות משימוש בבר המים גם בשבת ללא תלות במיחם או בקירור בקבוקי מים בשיטות המסורתיות. 
 
טעמם של המים המסוננים, איכותם ונוחות השימוש בברי המים הובילו את שוק המיניברים בישראל לעידן חדש: קיומם של מספר מכשירי ברי מים מתקדמים המציעים אלטרנטיבות מכניות ופתרונות ייעודיים עבור ציבור שומרי המצוות לשימוש בשבת קודש.
"אוי, המים במיחם נגמרו!": לא לוקחים סיכון, עוברים למיני בר כשר!
אם גם אתם מכורים לקפה או ששתיית תה אחרי סעודת הלילה בשבת חורפית מחויבת המציאות מבחינתכם, אתם מכירים בוודאי את החרדה הלופתת הזו כשמגלים כי מיחם המים בגד בכם וחוץ מטיפות מים רותחות אחרונות - לא ניתן לסחוט ממנו מאומה. 
 
רבים מהציבור הדתי והחרדי בחרו לעבור לבר מים כשר לשבת על מנת למנוע מצב של חסר במים רותחים וליהנות ממים מסוננים ברמה גבוהה גם ביום המנוחה. אז מה בעצם ההבדל בין בר מים רגיל לבר מים כשר לשבת?
מה ההבדל בין בר מים רגיל לבר מים לשבת?
בשימוש בבר מים רגיל בשבת קיימים מספר בעיות הלכתיות: 
  • בהוצאת מים חמים מהמתקן בשבת נכנסים למיכל המים מים חדשים ומתחממים באופן מיידי. בפעולה זו כרוכים שני איסורים: איסור "מבשל" ואיסור "מבעיר".
  • במזיגת מים קרים מופעל מדחס הקירור ויש בזה איסור "מבעיר".
  • בחלק מהמכשירים בהפעלת הברז נדלקת נורת UV להשמדת חיידקים וקיים בזה איסור כמו הדלקה של כל נורה אחרת.
  • בהפעלת הברז החשמלי קיים איסור כמו בהפעלת מכשירים חשמליים אחרים.
  • בברי מים דיגיטליים במזיגת מים משתנה התצוגה במסך הדיגיטלי המציגה את כמות המים במיכלי המים ואת טמפרטורת המים.
על מנת להביא פתרונות לאתגרים הלכתיים אלו, הותקנו בברי מים רגילים פונקציות מותאמות המאפשרות את השימוש בהם בשבת. 
ברי מים לשבת פועלים בצורה עצמאית ללא קשר לפעולת המשתמש או שהם מושבתים. התרמוסטט פועל בזמנים קבועים שלא בתיאום עם פעולת המזיגה של המשתמשים במכשיר, ברז המים החמים פועל כמיחם השומר על חום המים ואינו גורם לבישול מים חדשים הנכנסים במקום המים היוצאים מהמכשיר וכן במזיגת מים קרים לא נגררת כל פעולה של מדחס הקיור.
 
התאמת המכשירים לשבת מבוססת על ההלכה של "המשכת מצב" המותרת בשבת בשונה מיצירת דברים חדשים. כיוון שלא נאסר להמשיך מצב קיים בשבת, ניתן להנות משימוש במכשיר הפועל מדי פעם לזמן קצוב כאשר המשתמש רק ממשיך את זמן פעולתו.
 
נוסף על כך, במכשיר בר מים דיגיטלי מושבת הצג בשבת, במכשיר הכולל ברזים אלקטרוניים קיימת מערכת ברזים מכנית נפרדת לשימוש בשבת ובמכשיר בו קיימת נורה לסינון חיידקים - הנורה פועלת למשך כל השבת. 
בר מים ספיריט שבת
בר מים ספיריט הוא בר מים קטן, קומפקטי ונוח לשימוש. הבר כולל כפתורי מזיגה אלקטרוניים המאפשרים מזיגה בלחיצה אחת ולא בהחזקה ממושכת של הלחצן למשך זמן המזיגה וכן גוף חימום קרמי שמונע הצטברות אבנית ומאריך את חיי המכשיר ביחס למכשירים אחרים הכוללים גוף חימום ממתכת. 
 
מצב שבת במכשיר ספיריט שבת כולל השבתה של כפתור ההרתחה והמנגנון האוטומטי ומעבר לברזים מכניים המותקנים בחזית המיני בר. הברז המכני כולל גם ניצרה למניעת סיכון של שימוש על ידי פעוטות. כדי להקשות על כיבוי מתג "מצב שבת" הוסתר המתג בחלק העליון של המכשיר כשהוא מכוסה בכיסוי ייעודי.
 
נוסף על בר מים ספיריט, בר מים לשבת מומלץ ופופולרי מאוד בישראל הוא בר מים נועם אחד של חברת אפיקים הכולל כרטיס אלקטרוני "סמארט שבת". מהו הכרטיס האלקטרוני ולמה הוא משמש?
מכשיר שומר שבת: הכרטיס האלקטרוני ש'יודע' מתי נכנסת ויוצאת שבת
חברת אפיקים הטמיעה במשכיר נועם אחד חידוש טכנולוגי בצורת כרטיס אלקטרוני בו מוזנים זמני כניסת ויציאת השבת למשך עשרות שנים קדימה. כרטיס זה מפעיל בצורה אוטומטית "מצב שבת" במכשיר שעה לפני כניסת השבת ומנטרל "מצב שבת" כשעה ורבע לאחר צאת הכוכבים במוצ"ש. פתרון זה מאפשר לצרכנים להסיר אחריות מהפעלת "מצב שבת" במכשיר ומונע שכחה - המכשיר עושה עבורם את העבודה! 
איך לבדוק אם בר המים בצימר כשר לשימוש בשבת?
הזמנתם סופ"ש בצימר? מומלץ שלא להסתמך על הבטחת בעל הצימר למים כשרים בשבת וחשוב לבדוק שמכשיר המיניבר בצימר אכן משפר שימוש כשר בשבת. כדי לבדוק אם הברזים מכניים או חשמליים בלבד יש לנתק את המכשיר מהשקע החשמלי ולבדוק אם ניתן למזוג מים גם כשהמכשיר לא מחובר לחשמל. נוסף על כך, ברוב מכשירי המיני בר הכשרים לשימוש בשבת יופיע הכיתוב "שבת" או "שבת שלום" וכן ציור של נרות שבת. במכשירים בהם אין סימון כזה יש לבדוק האם התצוגה משתנה או לא. בכל מקרה של שאלה או חשש הלכתי מומלץ להתייעץ עם מורה הוראה.
חשוב: אל תתפשרו על שירות באיכות מקסימלית
מכיוון שבר המים מהווה מכשיר רגיש שנועד לשימוש יומיומי שוטף, חשוב לברר היטב על רכישת המוצר מספק אמין המציג תעודת אחריות למשך תקופה של לפחות 12 חודשים ושירות תחזוקה לכל מקרה של תקלה או בעיה במכשיר. חפשו המלצות ובדקו האם קיימת מחלקת שירות פעילה לפניות לקוחות במטרה לספק פתרונות מהירים לכל לקוח. נוסף על כך, התייעצו עם המתקין לגבי מסנן מים המתאים לביתכם באופן ספציפי למניעת הצטברות אבנית.
כבר 12 שנים מובילה את תחום ברי המים בישראל: מינרל בר
חברת מינרל בר בעלת ניסיון של 12 שנה בתחום פתרונות שירותי המים בישראל ולצד ברי מים מותאמים לשבת ברמה הכשרותית והאיכותית הגבוהה ביותר, היא מתמחה בפיתוח, שיווק, התקנה ושירות של מערכות מים תת כיוריות, ציוד טיהור מים למגזר העסקי, ציוד ביתי להשבה וטיהור מי ברז ועוד.
"מינרל בר" שמה דגש רב על רמת שירות גבוהה במיוחד הכוללת מהירות ואמינות ללא פשרות לצד מתן פתרונות מקיפים לצרכנים ישראליים כולל פרטיים ועסקים. כיום נהנים משירותי מינרל בר: חברות הייטק, בבתי חולים, בנקים, משרדי ממשלה וכמובן, אלפי בתי אב מדן ועד באר שבע. לקבלת ייעוץ מקצועי לגבי בר מים לשבת או כל שירות אחר של "מינרל בר" צרו קשר כבר עכשיו עם נציג אנושי של החברה בטלפון או בווצאפ, שבת שלום!
 
 
x

#{title}

#{text}

#{price}